Kilka dni temu odbyło się jedno z najważniejszych wydarzeń – 10. Kongres Klastrów Polskich, który w dniach 6-7 listopada 2024 roku gościł w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.
Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli klastrów, przedsiębiorców, instytucji naukowych oraz przedstawicieli administracji publicznej, którzy wspólnie dyskutowali o przyszłości i dalszej współpracy. Śląski Klaster Lotniczy miał zaszczyt pełnić funkcję patrona merytorycznego tego spotkania.
W programie Kongresu znalazło się 10 paneli tematycznych, które poruszały kluczowe kwestie rozwoju regionalnego, przemysłu oraz współpracy naukowej. Wśród omawianych tematów warto wyróżnić:
Panel I Innowacje i nowe technologie w rozwoju gospodarki i infrastruktury polskich regionów.
Panel II Przemysł spożywczy i rolny, jako innowacyjne sektory polskiej gospodarki.
Panel III Innowacje i rozwój potrzebują inwestycji!
Panel IV Transformacja przemysłowa Polski.
Panel V Zielona Transformacja.
Panel VI Wsparcie eksportu polskich firm i inwestycji zagranicznych.
Panel VII Digitalizacja gospodarki. Rola przemysłu ICT w tworzeniu innowacji.
Panel VIII Współpraca naukowa dzięki klastrom, innowacje, transfer technologii.
Panel IX Biotechnologie, medycyna, life-science.
Panel X Przemysł produktów podwójnego zastosowania jako odpowiedź na współczesne wyzwania bezpieczeństwa i szansa dla polskich przedsiębiorstw.
W ramach trzeciego dnia uczestnicy mieli okazję wziąć udział w wizytach studyjnych. Pierwsza z nich rozpoczęła się w EVOLUMA Klaster Przemysłowy (dawniej KOM), gdzie uczestnicy mogli zapoznać się z działalnością „SmartKOM – Centrum Kompetencji DEMOLAB” na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. Następnie odbył się przejazd do siedziby Polskiego Klastra Budowlanego (ul. Pułkowa 11, 15-143 Białystok).
10. Kongres Klastrów Polskich w Białymstoku był doskonałą okazją do wymiany doświadczeń oraz nawiązania nowych kontaktów pomiędzy przedstawicielami polskich klastrów.
Jako Śląski Klaster Lotniczy szczególnie podkreślamy potrzebę rozwoju innowacyjnych technologii w sektorze lotniczym oraz jego integrację z innymi gałęziami przemysłu. Wiemy, jak ważna jest współpraca w tej branży, dlatego dziękujemy wszystkim uczestnikom tego wydarzenia za wspólnie spędzony czas.