A+
A-
X
04
stycznia
2021

Elektryczne auta dostawcze od FSE zrealizowane w ramach programu INNOmoto gotowe do komercjalizacji.

 

Zakończony został projekt, w ramach którego opracowano trzy elektryczne samochody dostawcze do 3,5t. Pojazdy z napędem elektrycznym, ładowaniem automatycznym i panelami fotowoltaicznymi zostały zaprojektowane przez Spółkę FSE Fabryka Samochodów Elektrycznych z Bielska-Białej w ramach współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w programie Inteligentny Rozwój.


FSE Fabryka Samochodów Elektrycznych Sp. z o.o. to spółka z Bielska-Białej, którą założył Thomas Hajek - menedżer związany z branżą motoryzacyjną od ponad 25 lat, w tym z sektorem e-mobility od 10 lat. Dyrektor Fiat Professional, Maserati, Mazda Motor Europe, Wielton SA, odpowiedzialny m.in. za stworzenie sieci dealerów Fiat Group w Polsce.


Od ponad 7 lat FSE we współpracy z podwykonawcami prowadzi działalność badawczo-rozwojową w obszarze pojazdów elektrycznych. Efektem prac inżynierów są trzy w pełni elektryczne, lekkie samochody dostawcze w klasie do 3,5 tony. – Nasze pojazdy są technologicznie gotowe do startu. Przed nami ich promocja i przygotowanie produkcji seryjnej.– mówi Thomas Hajek, Prezes Zarządu FSE Fabryka Samochodów Elektrycznych Sp. z o.o.


Jazda w trybie EKO


Według KPMG, dla prawie połowy respondentów wsparcie finansowe na zakup aut elektrycznych będzie znaczącym bodźcem do jego nabycia. 5 listopada 2020 r. ministrowie Energii i Rozwoju podpisali rozporządzenie w sprawie dopłat dla osób fizycznych do zakupu pojazdów napędzanych paliwem alternatywnym, w tym także aut elektrycznych. Poinformowano również, że bliskie ukończenia są akty wykonawcze dotyczące dopłat dla przedsiębiorców. – Branżą przodującą w zakupach aut elektrycznych są firmy carsharingowe. Widzimy zielone światło dla rozwoju ekologicznych pojazdów dla logistyki. Uważam, że nasz FSE M otworzy drzwi dla tego segmentu. Fundusz Niskoemisyjnego Transportu jest dla nas dużą szansą na prężny skok w komercjalizacji projektu. – kontynuuje Thomas Hajek.


Pojazdy FSE S, M, L to początek drogi


Gamę elektrycznych samochodów dostawczych FSE stanowią modele FSE S, FSE M i FSE L. Dzięki tej ofercie FSE będzie w stanie zaoferować ponad 10 wersji o ładowności od 200 kg do ponad 1000 kg i pojemności załadunkowej od 1 m3 do 15 m3. – Prawdziwe wyzwania w rozwoju pojazdów e-mobilnych dotyczą złożonego obszaru elementów elektronicznych i elektrycznych, płynnej i wydajnej komunikacji oraz przepływu energii między nimi, a także ich inteligentnej integracji z mechaniczną platformą pojazdu. Pojazdy stworzyliśmy w oparciu o konstrukcję istniejącej już platformy zgodnie z wymaganiami przyszłych klientów, bazując na podstawie przeprowadzonych badań marketingowych. Dzięki temu montaż samochodu był szybszy i bardziej efektywny, niż gdyby auto było projektowane zupełnie od nowa. W przyszłości zamierzamy pracować nad konstrukcjami dostawczaków, obejmującymi nie tylko e-mobilność, ale także autorską platformę mechaniczną – zapowiedział Thomas Hajek.

Rozwój FSE był początkowo finansowany ze środków prywatnych, z kapitałem inwestorów polskich, niemieckich i hiszpańskich. Projekt uzyskał następnie dotację z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w wysokości 4,5 mln zł w ramach sztandarowego programu INNOMOTO. – Planujemy otwarcie kolejnych rund inwestycyjnych dla większych i instytucjonalnych inwestorów, które umożliwią nam uruchomienie fabryki w Polsce i masowej produkcji. Jeśli sytuacja na rynku finansowym będzie obiecująca, planujemy ubiegać się o wprowadzenie akcji FSE do obrotu na warszawskim parkiecie. Łącznie wartość finansowania naszego projektu szacujemy jeszcze na 25-30 mln zł – dodaje Wiceprezes Zarządu Piotr Kowalski.


Współpraca z inwestorem europejskim


Dużym osiągnięciem Spółki jest nawiązanie współpracy z cenionym europejskim podmiotem EIT Urban Mobility European Institute of Innovation & Technology, który równocześnie objął udziały w firmie. Współpraca z EIT daje spółce FSE dostęp do międzynarodowej sieci partnerów i wprowadzenia rozwiązań dla dostaw ostatniej mili w zurbanizowanej przestrzeni miejskiej, FSE zyskała możliwość bezpośredniej kooperacji z przedstawicielami europejskich miast i instytucji- mówi Rafał Olejnik, Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu. Firma równocześnie prowadzi zaawansowane rozmowy z potencjalnymi dealerami i dystrybutorami na terenie Polski i Niemiec. Zostały podpisane listy intencyjne na zakup elektrycznych pojazdów FSE, m.in. z największą wypożyczalnią samochodów SIXT Poland.

Materiał video https://youtu.be/apL2UHTLBG0

Kontakt dla mediów:
FSE Fabryka Samochodów Elektrycznych Sp. z o.o.
Justyna Dwornik | E: biuro@fs-e.pl

 

 

Dołączone pliki: