A+
A-
X
02
marca
2015

Śląski Klaster Lotniczy patronuje II wydaniu książki Adama Skarbińskiego „Dzieje lotnictwa na Podbeskidziu 1932 – 2000”

 
Niewiele jest książek tak mocno osadzonych w realiach społecznych, gospodarczych i kulturowych jak ta – Adama Skarbińskiego, której patronuje Śląski Klaster Lotniczy oraz Federacja Firm Lotniczych BIELSKO (koordynatora klastra).
Wiele firm należących obecnie do Śląskiego Klastra Lotniczego swoją historią nierozerwalnie związane są z opisanym w książce Instytutem Szybownictwa oraz Szybowcowym Zakładem Doświadczalnym – ikonami podbeskidzkiej „doliny krzemowej”, które pozostawiły po sobie dziedzictwo w formie wykształconych kadr konstruktorów lotniczych, mechaników, stolarzy, oraz innych pracowników zakładu produkcyjnego. To ci wykształceni i doświadczeniu ludzie, po przekształceniu państwowych zakładów w firmy prywatne, kontynuowali działalność lotniczą na terenie Podbeskidzia. W taki oto sposób powstały m.in. Zakład Remontów i Produkcji Sprzętu Lotniczego (1986) inż. Edwarda Margańskiego, Wytwórnia Konstrukcji Kompozytowych (1987) Andrzeja Papiorka czy Zakład Szybowcowy „Jeżów” (2001) Henryka Mynarskiego, który podjął się kontynuować działalność zakładu w Jeżowie (filia SZD), którego historia sięga aż 1928 roku.
Książka ta jest opisem historii działalności kilku pokoleń ludzi, pasjonatów lotnictwa, którzy stworzyli na Podbeskidziu prężnie działające do dnia dzisiejszego ośrodki lotnicze – szkoleniowe, wyczynowe oraz produkcyjne. Ludzie ci zasłużyli na pamięć nowych pokoleń, które będą kontynuować ich idee, a książka ta ma za zadanie nie pozwolić aby ich historie odeszły w zapomnienie.
Dołączone pliki: